Základní škola Na Habru, Hořice, Jablonského 865, okres Jičín

I cesta je cíl

ikonadopis2

+420 493 624 462

nahabru@seznam.cz

493 624 462

nahabru@seznam.cz

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

škola otevírá v 7:30

Od pondělí do pátku

Exkurze do Wroclavi

Žáci osmého ročníku doplněni o několik šesťáků a deváťáků se zúčastnila exkurze do polského města Wroclaw (česky Vratislav), které je historicky hlavním městem Slezska a nyní hlavním městem Dolnoslezského vojvodství v Polsku. O historii a zajímavostech města jsme se řadu informací dozvěděli již cestou a to díky našemu průvodci panu Bičištěmu, který nás po celou dobu provázel.

Po dlouhé cestě jsme vystoupili na parkovišti na Ostrówě Tomski, kde na nás naštěstí čekalo poslední volné místečko k zaparkování. Odtud jsme se vydali do centra města. Po cestě jsme se obdivovali různé památky, řeku Odru s přístavem, budovy vratislavské univerzity a zejména pak řadu kostelů. Asi nejvýznamnější z nich katedrálu svatého Jana Křtitele jsme pak alespoň na chviličku i navštívili. Naším prvním cílem ale bylo archeologické a vojenské muzeum města Vratislavi. Po zhlédnutí zajímavých expozic směřovaly naše kroky k Rynku, ústřednímu náměstí města. V jeho rohu pak mnozí z nás navštívili obrovskou věž baziliky svaté Alžběty. Po zdolání 307 schodů jsme byli odměněni kruhovým pohledem na celé město. Poledního času jsme využili k důkladné prohlídce Rynku, kde byla řada možností, jak uspokojit své chutě či zakoupit domů drobné suvenýry. Kolem radniční budovy se tu totiž nachází nejen řada obchodů a restaurací, ale zejména desítky stánků s regionálními produkty všeho druhu.

Po té jsme se vrátili zpět k našemu autobusu, který nás dovezl k ZOO. Zde na nás hned u vchodu čekalo největší lákadlo – obrovská hala nazvaná Afrikárium. V něm vám nad hlavou proplouvali žraloci, rejnoci, vidět jsme mohli i vzácné manty, želvy, tučňáky nebo hrochy. Mimochodem jeden z hrochů zvaný Váleček pochází z Prahy. Po této unikátní prohlídce jsme se snažili stihnout ještě i další části nejstarší ZOO v Polsku. K vidění jsou zde sloni, žirafy, zebry, nosorožci, lvi, tygři, zubři, vlci a další zvířata. Žije zde cca 14 tisíc zvířat (více než tisíc druhů), takže počtem druhů je i největší zoologickou zahradou v Polsku. Po prohlídce jsme se ještě společně vyfotili u Haly Století zapsané jako památka UNESCO. Pak již na nás čekala jen cesta městem, kde jsme mohli opět pozorovat řadu významných budov včetně Národního Muzea Slezska, Sky Toweru či Grundwalzkého Mostu. Domů jsme přijeli v pořádku plni nových zážitků a poznání. To určitě využijeme i při další výuce.

Závěrem bychom rádi poděkovali panu Bičištěmu a firmě AD Zikmund, kteří nám zajistili bezproblémový průběh celé exkurze.

P. Kubíček

Komentáře nejsou povoleny.
Z archivu